Mrazivý Ráj-Jana Frey

30. října 2007 v 18:12 |  Knihy
Kniha vypráví o životě Hany,které zemřela matka,když jí bylo necelých 5let.Její otec se po určité době znovu oženil a to s Rozwithou.S jejím příchodem do rodiny se pro Hanu mnoho změnilo,už jen proto,že je převedla na svou víru…a oni se tak stali Svědky Jehovovými.A tak se začal odvíjet hlavní příběh,ve kterém se dozvídáme,co pro Hanu tato víra znamenala,jak se její pohled na ni měnil s postupem času nebo jak na ni hleděli její spolužáci.
Tato kniha mě zaujala už jen svou tématikou,související s Jehovistickým hnutím,do kterého patří i někteří moji známí,díky čemuž k tomuto nemám až tak daleko a částečně(netvrdím,že jsem nějaký znalec)vím,o co zde jde.Knížku jsem teda přečetla jední dechem během dvou odpolední,fakt mě pohltila…a je i dobře napsaná:o)neměla bych to prozrazovat,ale končí HappyEndem což se mi libí nejvíc:-P
No a tady jsem našla ještě něco o Svědcích Jehovových:
Svědkové Jehovovi (hovorově jehovisté, dříve Badatelé Bible) jsou celosvětová náboženská společnost, jejíž členové se označují za jediné skutečné křesťany. Nejsou církví, protože za ni nejsou považováni a ani se za církev nepovažují.Křesťanské církve i nevěřící lidé je často označují za sektu. Svědkové Jehovovi takové hodnocení odmítají. Počet jejích členů se odhaduje na šest milionů, ústředí mají v New Yorku. Jsou známi svou evangelizační a publikační aktivitou (mj. časopisy Strážná věž a Probuďte se!).Věří v jediného Boha, který má jméno Jehova. Svědkové Jehovovi oznamují toto jméno, všem, jak napsal biblický žalmista David, "aby lidé poznali, že ty, jehož jméno je Jehova, ty sám jsi Nejvyšší nad celou zemí". (Žalm 83:18, Překlad nového světa ).
Svědkové Jehovovi jsou známi především svým volání k nápravě, na základě které milostivý Bůh přihlédne k dobrým činům jedince a zachrání ho v den posledního soudu. Navštěvují systematicky domácnosti a snaží se s druhými mluvit o Bibli. Hledají jednotlivce, které tyto věci zaujmou. K takovým lidem se potom vracejí a vysvětlují jim podrobně, jak chápou různé biblické nauky. Pokud se člověk s těmito naukami ztotožní a pokud udělá v životě některé změny (např. přestane kouřit, začne také kázat atd.), může se stát Svědkem Jehovovým. Tuto skutečnost dá najevo křtem ve vodě.
Svědkové Jehovovi jsou přesvědčeni, že křesťany kázáním pověřil samotný Ježíš, když řekl: "Jděte proto a čiňte učedníky z lidí všech národů, křtěte je ve jménu Otce a Syna a svatého ducha a vyučujte je, aby zachovávali všechno, co jsem vám přikázal. A pohleďte, já jsem s vámi po všechny dny až do závěru systému věcí."Kazatelské činnosti se účastní všichni aktivní členové církve po celém světě. Mnoho lidí má k tomuto způsobu šíření víry averzi a považuje ji za obtěžující. Jiní se k tomuto způsobu šíření víry staví vstřícně a tak se šíří množství těch, kteří dávají větší důležitost bibli nad tradicí. Svědkové Jehovovi se stávají jednou z nejméně oblíbených (podobně jako první učednicí v době Ježíšově), ale zároveň nejrychleji rostoucích náboženských skupin.
Některé konkrétní aspekty působení Svědků Jehovových jsou zdrojem kontroverzí:
  • Svědkové Jehovovi odmítají krevní transfúze. To v případě, že se lékař snaží zachránit tímto způsobem život členům této společnosti nebo jejich dětem, bývá zdrojem sporů. Podle nálezu ústavního soudu ze dne 20. srpna 2004 (III. ÚS 459/03) však "Ochrana zdraví a života dítěte, je zcela relevantním a více než dostatečným důvodem pro zásah do rodičovských práv a omezení náboženské svobody, kdy jde o hodnotu, jejíž ochrana je v systému základních práv a svobod jednoznačně prioritní." (Před zákazem krevních transfuzí z roku 1953 platil zákaz očkování, jež způsobil smrt tisíců lidí z řad SJ a tzv. zájemců. Očkování bylo srovnáváno s pohlavním stykem se zvířetem, neboť zvíře bylo očkováním implantováno do těla.)
  • podle kritiků uvedli Svědkové Jehovovi v žádosti o registraci v České republice lživé informace (např. popřeli odmítání krevní transfuze).
  • náborovou činnost, při níž dvoučlenné skupiny Svědků obcházejí domácnosti, považují někteří lidé za obtěžující. V některých vesnicích jsou k vidění u domovních zvonků nálepky s nápisem "Svědkové Jehovovi, nezvoňte, jsme křesťané".
  • podle kritiků je věrouka Svědků Jehovových závislá na přání a situaci v ústředních orgánech církve a nikoliv na Bibli, která je silně ohýbána podle jejich přání. Poukazováno je nejen na notoricky známé očekávání konce světa, ale také na několikanásobné prudké zvraty v učení o morálce (u jednotlivých činů mělo být několikrát v průběhu pár let změněno hodnocení nezávadné na přečin trestaný vyloučením a zpět) a na falšování biblických textů. Nejznámější změnou v textu Bible je přesun čárky ve větě, kterou Ježíš Kristus na kříži pronesl k ukřižovanému lotrovi (Lk 23,43): Říkám ti, ještě dnes budeš se mnou v ráji. Jelikož je tato věta v rozporu s učením Svědků Jehovových o nebi, které má být ustaveno až po konci světa, byla v Bibli, kterou vydali Svědkové Jehovovi přemístěna čárka Říkám ti ještě dnes, budeš se mnou v ráji.
  • Problémy při konverzi. Když se někdo spojí se Svědky, bývá vystaven tlaku a ultimátu rodiny: "ať toho nechá". Paradoxně to bývá často rodina a přátelé, kdo se přestane se Svědkem stýkat. Děti Svědků bývají předmětem šikany ve školách pro svou jinakost. Obecně ale lidé zvládnou nalézt vyrovnaný vztah ke Svědkům až po delší době a hlubším poznání.(Stejně tak jsou vystaveni tlaku a ignorování Svědkové, chtějí-li přestoupit do jiné církve. Sborové společenství se od nich distancuje.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 terezka terezka | 21. srpna 2008 v 21:32 | Reagovat

ahoj taky jsem četla tuto knihu myslim ze je to zajima kniha,četla jsem i další knihy od této spisovatelky tyto knihy jsou neuvěřitelné a velmi napínavé už jen proto že jsou napsány pravdy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.